Макулният пигмент играе важна роля за качеството на зрението и за нормалната функция на макулата. Намаляването на макулния пигмент доказано се свързва с увреждане на макулата/ макулна дегенерация/. Увреждането на макулата е най-честата причина за слепота в западното общество.
Тъй като ролята на макулния пигмент е да филтрира синия спектър на светлината, при намалена плътност на макулния пигмент може да настъпят два вида промени: първият - това са промени в зрението, още при здрава макула, а вторият е повишен риск от увреда на Макулата и последващо задълбочаване на влошаването на зрението. Промените в зрението са влошаване усещането за контраст, появява се дразнене при ярка светлина, например светлината от фарове при каране през нощта, светлината при изгрев или при силни проблясъци от водна повърхност. Това се дължи на явленията хроматична аберация и разсейване на светлината, които са нормални физични явления и се елиминират при физиологично здрав и с нормална плътност макулен пигмент. Процесът може да продължи като постепенно да се появи централно изкривяване и замъгляване на картината, а по-късно се появят слепи петна в централната част на зрението. Това вече говори за увреда на макулата/макулна дегенерация/, която е прогресивно напредващ процес. Повишен риск от увреда на Макулата настъпва поради липсата на защитна функция на намаления макулен пигмент. При повишено навлизане на синята високоенергийна светлина в Макулата, се засилват процесите на оксигениране на структурите на клетките. Това от своя страна води до т.н. оксидативен стрес.
Макулните каротеноиди са мощни антиоксиданти, чиято роля е да потискат оксидативния стрес в макулата на окото. Това те постигат от една страна като намаляват количеството на вредната високоенергийна синя светлина. И от друга страна като оказват мощно пряко, локално антиоксидантно действие. Антиоксидантите са вещества, които потискат оксидативните процеси в тъканите. Такива са например Витамин Е, Витамин С, а в макулата на окото тази роля се изпълнява от трите каротеноида Мезо-зеаксантин, Лутеин и Зеаксантин. Важно е да се отбележи, че тройната комбинация от макулни каротеноиди Мезо-зеаксантин, Лутеин и Зеаксантин има най-силно антиоксидантно действие и филтрира най-широк спектър от синята светлина.