Рискови фактори

Рисковите фактори, които могат да доведат до увреждане и заболявания на макулата са: тютюнопушене, възраст над 45 г., фамилна обремененост, диабет, съдови заболявания, затлъстяване, прекомерно излагане на пряка слънчева светлина, неправилна диета, бедна на каротеноиди. Доказано е, че с възрастта плътността на макулния пигмент намалява средно с един процент на година след 30 годишна възраст. Тютюнопушенето също е основен фактор за увреждане на макулата. За рискови фактори, свързани с увреждане на макулата се консултирайте с Вашия офталмолог.

 

Намалената плътност на макулния пигмент води до достигането на повече вредна синя светлина до фоторецепторите в макулата.

  • Възраст над 45г.
  • Тютюнопушене
  • Продължителна работа на смартфони, компютри, гледане на TV
  • Фамилна обремененост
  • Наднормено тегло
  • Диабет
  • Прекомерно излагане на пряка слънчева светлина
  • Съдови заболявания

 

 

Какво е Възрастово Свързана Макулна Дегенерация?

Възрастово Свързаната Макулна Дегенерация е дегенеративно заболяване на макулата, свързано с увреждане на структурата и функцията на макулата. Най-често се развива във възрастта след 50 г., като за основни рискови фактори се смятат възрастта, тютюнопушенето и фамилната обремененост. Проявява се с промяна и увреждане на централното зрение, което може да доведе до различна по степен слепота. Възрастово Свързаната Макулна Дегенерация се счита за най-честата причина за слепота в западното общество. За повече информация се посъветвайте с Вашия офталмолог.

 

Какво е Диабетна Ретинопатия?

Захарният диабет е прогресивно заболяване, предизвикано от продължително състояние на повишена кръвна захар (хипергликемия). Това може да доведе до няколко сериозни усложнения, свързани със съдовете и зрението. Диабетната ретинопатия е увреждане на ретината на окото в резултат на повишени нива на кръвна захар. Диабетната ретинопатия е причина номер 1 за частична или пълна слепота при хора на възраст между 26 и 70 години. Ретината на окото е силно податлива на увреждане от високи концентрации на глюкоза, тъй като те водят до отделяне на големи количества свободни радикали - оксидативен стрес. Макушилд повлиява благоприятно този процес, защото има мощно антиоксидантно действие и намалява нивата на свободните радикали.

 

Как можем да предпазим макулата и ретината от увреждане?

Разбира се, на първо място е спирането на тютюнопушенето. Много важно е в диетата да присъства разнообразие от плодове и зеленчуци в достатъчни количества, които да набавят необходимите каротеноиди. Ежедневно нуждите от каротеноиди се оценяват на 3-6 мг., което се равнява на 6-8 бр. плодове или зеленчуци ежедневно. Според европейски източници средно дневният прием на каротеноиди е между 1 и 3 мг., което е значително под препоръчваната дневна доза. Приемът на МАКУШИЛД, като единствен препарат съдържащ и трите макулни каротеноида, доказано възстановява макулния пигмент и обективно подобрява различни аспекти от зрението. Но преди да предприемете нещо, най-важно е при забелязване на промяна в зрението да се консултирате с офталмолог!