За да разберем ролята на макулните пигменти, ще разгледаме на кратко къде се намират те.
"Виждането" е сложен процес, в който участват много структури. Увреждането на всяка една може да доведе до влошаване на зрението.
Процесът на „виждане“ започва, когато светлината се отразява от обект, който гледаме и влиза в окото. Светлинните лъчи навлизат в окото през роговицата. Роговицата огъва светлинните лъчи по такъв начин, че те преминават свободно през зеницата - отвора в центъра на ириса, през който светлината навлиза в окото. След ириса, светлинните лъчи преминават през лещата на окото. Лещата фокусира фино светлината върху ретината и макулата, за да се създаде прецизно изображение. Макулата е малка област, върху която се фокусира светлината и където се създава образ на това, което гледаме.
Макулата е защитена с пигмент, наречен макулен пигмент. Макулният пигмент предпазва макулата от вредното въздействие на късовълновата синя светлина.
В задната вътрешна част на очната ябълка е разположена тъкан, чувствителна на светлина, която се нарича ретина, а в задната централна част на самата ретина се намира малка област, наречена макула (жълто петно). Макулата е тази част от окото, благодарение на която виждаме ясно в детайли и извършваме основни ежедневни дейности като четене, писане, каране на автомобил. В макулата са разположени клетки, наречени фоторецепторни, които улавят светлината, а пред тях има слой защитен пигмент, наречен макулен пигмент. Фоторецепторите биват два вида клетки - пръчици и колбички. Те съдържат фото пигменти в своите клетъчни мембрани, които превръщат падащата светлина (видимо електромагнитно излъчване) в „електрически“ сигнали. Тези сигнали, чрез нервната система попадат в мозъка и се възприемат като картини. Пръчиците се използват при условия на ниски нива на падаща светлина и следователно тези клетки са отговорни за зрението при условия на ниска осветеност или нощно виждане. Колбичките са необходими за фино детайлно зрение, цветово възприемане и визуална разделителна способност (острота) и изискват по-големи количества падаща светлина, за да се активират. По-голямото количество колбички са разположени в централната част на макулата, а пръчиците се разполагат периферно.
Макулният пигмент е слой от пигменти с жълт цвят, които са разположени в макулата.
Макулният пигмент е разположен пред фоторецепторите. Макулният пигмент филтрира синята част от светлинния спектър. Благодарение на тази филтрация от страна на макулния пигмент ние виждаме ясно, контрастно и в детайли. Синият спектър от светлината е високоенергиен и има разрушаващо действие върху макулата. Макулният пигмент е изграден от три вида цветни пигменти, наречени каротеноиди – Мезо-зеаксантин, Лутеин и Зеаксантин. Те се разполагат по много специфичен начин в макулата, като в центъра има предимно Мезо-зеаксантин.
Важно е, че тези вещества не се синтезират в човешкото тяло. Те се внасят с храната отвън. Терминът каротеноид се използва за описание на семейство естествени органични съединения. Поради основното си оцветяване и вследствие на способността си да абсорбират видима светлина, каротеноидите често се наричат пигменти. Само комбинацията от трите каротеноида Мезо-зеаксантин, Лутеин и Зеаксантин в макулата, постига филтриране на почти целия спектър на вредната високоенергийна синя светлина.
С възрастта и под влияние на рискови фактори плътността на макулния пигмент в макулата намалява. Това влошава зрението и води до увреждане на макулата и увеличава риска от развитие на макулна дегенерация. Редовният прием на Макушилд доказано възстановява макулния пигмент за период от шест месеца.
От къде идват каротеноидите в Макулата?
Каротеноидите се намират в много растения, зеленчуци, водорасли и бактерии, например узрели домати, есенни листа, зелени растения. Те също придават характерния цвят на тези растения. Само три се натрупват в центъра на ретината, това са мезо-зеаксантин, лутеин и зеаксантин. Както вече споменахме, каротеноидите не могат да бъдат синтезирани от хората така, че приемът от диетата е единственият начин за получаването им. Каротеноидите обикновено се приемат от добре балансирана диета, богата на плодове, зеленчуци, риба. Каротеноидите се срещат най-вече в листни зелени зеленчуци, яйчен жълтък и риба. Лутеинът и зеаксантинът например се намират във високи концентрации в чушките и зеленолистни растения - като спанак, докато мезо-зеаксантинът се намира в някои риби, като сардини и пъстърва. Освен това една част от ключовия каротеноид Мезо-зеаксантин идва от преобразуване от Лутеин. Тук ще отбележим нещо много важно, че около 12% от хората не могат да образуват Мезо-зеаксантин от Лутеин и трябва да го внасят само чрез храната. Мезо-зеаксантинът е по-рядък в сравнение с останалите каротеноиди, среща се само в месото и кожата на някои риби. При тези хора МАКУШИЛД може да бъде единствен източник на Мезо-зеаксантин.